nem vagyok paranoid, nem vagyok paranoid, nem vagyok paranoid...
A hosszútávú repülés érzéseim szerint heteket vehet el az ember életéből (jet lag included). A légitársaságok igyekeznek minél több embert minél kisebb helyre bezsúfolni, úgy hogy a legkevesebb vizet zavarják. Aztán persze időnként meghal valaki trombózisban, ilyenkor hisztérikus felhajtás közepette Patyomkin intézkedéseket hoznak (biztos emlékeztek néhány évvel ezelőtt mindenkit vízzel traktáltak és TV tornát vetítettek), majd amikor a balesetet elfelejtik a fogyasztók visszatérnek a rabszolgaszállító hajóknál kifejlesztet szabványhoz (ül, nem pofázik).
Ha 6-8, esetleg 10órát ülsz egy helyben lábadban a vérkeringés lelassul és megnő az esélye a trombózisnak, amiben csúnyán bele is lehet halni (sajnos van elsőkézből családi példa 30 alatti áldozatra). És nem csak az öregek, a fiatalok is jól teszik ha vigyáznak!
Mindenkinek javasoljuk legyen babrás utas! Gyakran álljon fel, sétáljon, nyújtózkodjon és tornásszon! A lábfej fel és lefeszítése már igen sokat használ, mert ez hajtja ki a vádliból a vért. Ha a légikisérő vissza akar terelni a helyedre udvariasan de határozottan meg kell neki mondani, kösz te inkább állsz (kivéve persze ha turbulencia van) vagy épp egy kis folyadékért igyekszel.
Ezenkívül érdemes a hosszú repülést megelőző 3. naptól napi egy 100mgos Aspirin-Protectet bevenni, mert ez csökkenti a véralvadás veszélyét.
A másik dolog amit nem szeretnek a légitársaságok nagy dobra verni, hogy a repülés nem elhanyagolható sugárterheléssel jár. Mivel ugye a kozmikus sugarakat kiszűrő levegőtömeg sűrűbb része felett repülünk nem sok marad fölöttünk ami a sugárzásoktól védene. Ezzel a ténnyel akkor szembesültem amikor egy izotópos csontvizsgálat után (azt mondták 2 napig ne menjek terhes anya közelébe, mert sugárzok egy kicsit) megkérdeztem: "és ez most mennyi sugárterhelés volt?". A válasz az volt, mintha Budapestről Rómába repülnék. Pedig az nem is hosszú.
Hogy egy pilóta vagy légikisérő hány órát repülhet egy évben többek között a sugárterhelés is maximálja. Ja és terhes anyák ha tehetik ne repüljenek és nem azért, mert az alacsony légnyomástól megszülnének, hanem mert a fejlődő gyereket fokozott sugárterhelés éri!
Ha az ember messzi tájakra akar utazni repülni muszály. Mi a sugárterhelés hatását nagy mennyiségű C vitamin fogyasztásával igyekszünk ellensúlyozni. Indulás előtt 3-4 órával beszedünk 1-2000mgot, aztán még a repülés megkezdésétől kétóránként 2-400mgot.
A C vitamin ugyanis egy "scavenger molekula", azaz a sugárzás által keletkezett reaktív gyökökkel (erős oxidáló hatású molekulatöredékek) reakcióba lép és így azok kevesebb kárt tesznek a sejtekben.
Utolsó kommentek